Informacje, Zdrowie, Zdrowy tryb życia

Ciąża to nie choroba

Ciąża to nie chorobaWiele kobiet w ciąży może usłyszeć od swoich najbliższych, że ćwiczenia w ciąży to nie jest dobry pomysł i powinna często leżeć w łóżku i odpoczywać. Jednak ciąża to nie choroba i nie powinno się przykuwać do łóżka od razu. Cenne rady kobiety w ciąży również mogą usłyszeć, gdy jest dylemat do kiedy karmić piersią dziecko. Oczywiście każda porada może być cenna, ale czasem najbliżsi mogą też się mylić z troski i warto zapytać o to ekspertów.

Ćwiczenia w ciąży – jak najbardziej!

Wielu lekarzy z dziedziny rozwoju dziecka w łonie matki zachęca kobiety do wykonywania ćwiczeń nawet mało wysportowanym kobietom. Sporty zalecane w ciąży to: pływanie, regularne spacery (tak spacery to też aktywność fizyczna, szczególnie zalecana dla kobiet w wysoko zaawansowanej ciąży), joga i wiele innych. Są także sporty, których nie powinno się uprawiać w trakcie ciąży, dlatego za każdym razem warto się poradzić lekarza.

Od kiedy przestać karmić piersią?

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w porównaniu do ćwiczeń w ciąży. Wiele młodych matek zastanawia się „Czy to już czas, aby przestać karmić piersią?”, „Czy jest to możliwe, aby stało się to w sposób naturalny?”. W wielu przypadkach po odstawieniu karmienia piersią dziecko stawia ogromny opór i wtedy wszelkie próby stają się za nic bo serce młodej mamy jest bardzo miękkie. Pomoże tutaj z pewnością obserwacja dziecka. Ważne jest, aby stwierdzić, czy opór stawiany przez dziecko jest spowodowany głodem dziecka, czy bliskością z matką. Dlatego nie ma tutaj ściśle określonego terminu kiedy należałoby odstawić pierś i przejść na butelkę. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia zaleca, aby karmić piersią do 6 miesiąca życia malucha. Warto chyba jednak skorzystać z tej porady.

Dodaj komentarz