Zdrowie

Biologiczna aktywność witaminy D

Biologiczna aktywność witaminy DWitamina D jest jedną z najdokładniej zbadanych witamin, ponieważ ma ona spory wpływ na kształtowanie się naszego układu kostnego. Jak to często w nauce bywa, o jej dokładnym przebadaniu w sporej mierze zdecydował przypadek, ponieważ jej wpływ na układ kostny odkryto dość szybko, a w czasach, kiedy pojawiały się skuteczne metody badania tych substancji chemicznych, bardzo poważnym problemem były choroby związane właśnie z malformacją kości, na przykład polio.

W znakomitej większości przypadków odnajdowano przyczyny chorób zupełnie niezwiązane z witaminą D, ale niezależni od tego faktu każde kolejne badanie pozwalało nam lepiej zrozumieć, dlaczego witamina D jest taka ważna i co dokładnie robi w naszym organizmie.

Pola aktywności biologicznej witaminy D

Najważniejsze pole aktywności biologicznej witaminy D to oczywiście nasz układ kostny. Nasze kości rozwijają się bowiem cały czas i po kilku latach wszystkie one są tak naprawdę zamienione na nowe tkanki, przez co wymaga nieustannego procesu tworzenia się komórek i uwalniania się do nich wapnia zapewniającego im trwałość. Witamina D jest tu ważnym katalizatorem. Witamina D ma wyraźny wpływ na układ nerwowy i mięśniowy. Oddziałuje na neuroprzekaźniki, co może mieć wpływ na rytm odpoczynku i czuwania, jak również wspiera budowanie tkanki mięśniowej. W układzie immunologicznym działanie witaminy D ma charakter pośredni, co jednak nie oznacza, że jest on mniej istotny.

Duża ilość witaminy D

Obecność dużych ilości witaminy D ułatwia elementom układu odpornościowego skuteczniejsze zwalczanie bakterii. Udowodniono, że suplementacja witaminy D w okresie większego ryzyka zachorowania, na przykład jesienią, jest w stanie wyraźnie to ryzyko zmniejszyć. W układzie krążenia mechanizm działania witaminy D również jest pośredni. Wpływa ona na regulację ciśnienia tętniczego poprzez ułatwianie prawidłowej pracy tętnic. Witamina D ma szczególne znaczenie dla układu rozrodczego mężczyzn. Jej obecność stymuluje spermatogenezę i prowadzi do zwiększenia szansy zapłodnienia.

Na ten temat, więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.vitrumd3.pl/

Dodaj komentarz