Informacje

Jak zażywać suplementy diety?

Jak zażywać suplementy diety?Suplementy diety to środki, których głównym zadaniem jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, przywrócenie równowagi organizmowi i poprawa naszego samopoczucie. Ponadto warunkiem pozytywnego działania specyfików tych jest właściwe ich zastosowanie.

Dodatkowo jeszcze przed samym zastosowaniem danego preparatu należy dokładnie zapoznać się z etykietą do niego załączona. Jest to kwestia, której nie należy pominąć. Trzeba sprawdzić jego skład i pochodzenie, ponieważ może on zawierać niebezpieczne ilości metali ciężkich takich jak ołów, arsen i rtęć. Suplementy diety należy przyjmować w trakcie posiłku, gdyż tylko wtedy będą odpowiednio wchłaniane do organizmu.

Czym popijać suplementy

Nie bez znaczenia jest płyn, którym popijamy tabletki. Najlepiej, aby była to właśnie woda. Do tego celu nie wolno stosować ani herbaty, ani kawy. Dodatkowo 15 min przed i po zażyciu danego specyfiku należy wstrzymać się od spożywania tych napoi, gdyż jak badania wykazały kofeina hamuje absorbcję manganu, wapnia, miedzi, cynku i witamin A, B, C. Ważne jest aby dawka przyjmowanych witamin i minerałów była dostosowana do wieku. Jeśli chodzi o suplementację witaminy D, zimną należy przyjmować 1000 IU (jednostek) z pożywienia bądź w postaci suplementu, natomiast w pozostałych porach roku 400 jednostek. Nie zapominajmy o tym, że prawidłowa ilość tej witaminy w organizmie jest o tyle ważna, gdyż chroni go przed nowotworami, wpływa na zdrowie kości, zmniejsza zachorowalność na cukrzycę typu 2 i stwardnienie rozsiane, a także poprawia odporność i funkcjonowanie mózgu. W przypadku wapnia, zamiast węglanu wapnia lepiej stosować cytrynian wapnia, ponieważ jest on lepiej przyswajalny. Dzienna dawka tego pierwiastka powinna wynosić 700 mg.

Suplementy diety jako dodatek

Niemniej jednak suplementy diety nie mogą być głównym źródłem minerałów oraz witamin, jakie dostarczamy naszemu organizmowi. W pierwszej kolejności powinny być pozyskiwane z bogatej i zrównoważonej diety. Preparaty takie jak suplementy diety należy stanowić jedynie jako jej uzupełnienie i zażywać z umiarem.

Dodaj komentarz