Informacje

Jaka pasta do zębów wrażliwych?

Jaka pasta do zębów wrażliwych?Osoby, które borykają się z nadwrażliwością zębów powinny poświęcić zakupowi odpowiedniej pasty do zębów nieco więcej uwagi. Aby jej używanie nie spotęgowało dolegliwości, a pomagało je minimalizować, warto będzie wybrać pastę o odpowiednim poziomie współczynnika ścieralności, czyli tzw. RDA.

Za jego pomocą producenci mają za zadanie określać, jak dużo substancji ściernych i polerujących znajduje się w paście. Dobra pasta do zębów wrażliwych powinna przede wszystkim charakteryzować się współczynnikiem RDA oscylującym w granicach 30-50. Będzie to oznaczało, że podczas stosowania nie uszkodzi ona szkliwa. Ponadto owe informacje na ten temat z reguły znajdują się na opakowaniach, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się higienistką stomatologiczną, dentystą lub farmaceutą.

Specjalne pasty do zębów

Pasty do zębów dedykowane dla wrażliwych zębów zazwyczaj są również uzupełnione o substancje, które uszczelniają i zamykają kanaliki zębinowe. Zaliczają się do nich m.in. aminofluorki, fluorek cyny oraz arginina. Nie zapominajmy o tym, że w świetle ostatnich doniesień naukowych zwłaszcza zastosowanie argininy wydaje się jednak najbardziej skuteczne. Liczne badania wykazały bowiem, że arginina, posiadająca ładunek dodatni, w jamie ustnej jest przyciągana do zębiny, która ma ładunek ujemny. W parze z węglanem wapnia, który również znajduje się w składzie past z argininą, substancja ta tworzy warstwę ochronną, uszczelniającą kanaliki zębinowe oraz odporną na działanie kwasów. W rezultacie, kanaliki przestają być narażone na bodźce powodujące ból. Przewodnictwo bodźców bólowych hamuje także zawarty w pastach do zębów wrażliwych azotan potasu.

Nadwrażliwość zębów

W zwalczaniu nadwrażliwości zębów pomoże też wizyta u dentysty. Lekarz może m.in. usunąć kamień nazębny, zaaplikować na zęby preparaty fluorkowe oraz substancje uszczelniające kanaliki. Pasty do zębów wymagają dokładnego sprawdzenia zanim sięgniemy po konkretną.

Dodaj komentarz