Informacje

Dawka fluoru w pastach do zębów

Dawka fluoru w pastach do zębówJak jednak odnaleźć się, w gąszczu dostępnych produktów na rynku i wybrać najlepszą pastę do zębów dla dziecka? Pamiętajmy, że rodzaj zalecanej dla dziecka pasty jest ściśle skorelowany z jego wiekiem. I tak właśnie pierwsza pasta do zębów, którą powinno się myć zęby dziecka już od około szóstego miesiąca życia, w ogóle nie powinna zawierać fluoru.

W przypadku bardzo małych dzieci lepiej będzie jednak unikać past, mających w składzie dwutlenek tytanu, czyli stabilizator koloru szkliwa oraz substancje barwiące i konserwujące. Lepiej jeśli zamiast sztucznych środków, pasta dla niemowlaka będzie oparta na naturalnych składnikach, takich jak żel krzemowy, żurawinowy czy ekstrakt z tymianku lub lukrecji.

Pasta z atestem

Ważne także, aby podczas kupna pasty zwracać uwagę, czy posiada ona atest i czy jest przeznaczona dla niemowląt.  Pastę zawierającą fluor, można bez obaw wprowadzać wraz z dorastaniem dziecka. Gdy maluch skończy dwa lata i nie połyka już pasty, najlepiej zdecydować się na preparat o obniżonej dawce fluoru, czyli 250 – 500 ppm. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepsza jest z kolei pasta, która ma około 900 ppm. Dzieci wraz z ukończeniem 8 roku życia, dzieci mogą już korzystać z pasty przeznaczonej dla ich rodziców, w której stężenie fluoru wynosi 1000 – 1400 ppm. Wówczas najlepszą pastą wydaje się ta, którą dziecko polubi na tyle, że będzie ją stosować codziennie. Taka pasta musi przede wszystkim maluchowi posmakować, odpowiadać konsystencją i być przyjemna w użyciu. Są to kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać pominięte wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę.

Oprócz pasty

Regularna wymiana szczoteczki i wizyty kontrolne to kolejne kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Chcąc mieć jednak pewność, że zęby dziecka będą rozwijały się prawidłowo i nie zagnieździ się w nich groźna próchnica, należy również pamiętać o wymianie szczoteczki do zębów co 2-3 miesiące, a starsze dzieci zachęcić do stosowania nici dentystycznej. Co pół roku, warto także z dzieckiem odwiedzać stomatologa, ponieważ wiele chorób zębów przebiega bezboleśnie.

Dodaj komentarz