Choroby

Leczenie zatok przynosowych

Leczenie zatok przynosowychZapalenie zatok to dolegliwość, która bardzo często umyka świadomości chorego gdyż jest powikłaniem zamaskowanym dokuczliwymi objawami przeziębienia lub innej infekcji wirusowej, której towarzyszy i która je wywołała. Ostre zapalenie zatok, gdy jest niewłaściwie leczone może stać się przewlekłe i trwać wiele miesięcy.

Leczenie zatok przynosowych to sprawa, która wymaga zastosowana odpowiednich leków. Wobec czego nie zaleca się bagatelizować tej kwestii. Zatoki to wypełnione powietrzem dwoiste przestrzenie. Zatoki przynosowe są parzyste – tj. podwójne i składają się 2 zatok czołowych, 2 szczękowych, błędnika sitowego (komórki sitowe) i 2 zatok klinowych k. ucha. Ponadto same przestrzenie zatok rozmieszczone są symetrycznie wokół nosa i oczu. Z reguły zatoki powinny posiadać dobry kontakt z jamą nosową. W pewnym sensie stanowią przedłużenie jam nosa.

Zatoki

Schemat zatok przynosowych.  Zatoki czołowe – zlokalizowane są nad oczami, zaś pozostałe są głębiej za nasadą nosa.  (profil – po prawej) zatoka czołowa, 2 – błędnik sitowy (komórki sitowe), zatoka szczękowa, 4 – zatoka klinowa. Największej objętościowo są zatoki szczękowe znajdujące się po obu stronach nosa. Ich pojemność wynosi ok. 15 ml, ściana górna stanowi dno oczodołu, ściana przednio – dolna graniczy z zębami górnymi. Są to kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać przez nas pominięte wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę.

Jak leczyć zatoki?

Leczenie zatok przynosowych wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym wobec czego zaleca się udać do specjalisty w celu poznania sposobu leczenia. Są to kwestie, które nie mogą zostać przez nas pominięte wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Leczenie zatok przynosowych wymaga antybiotykoterapii
.

Dodaj komentarz