Zdrowy tryb życia

Po co przyjmujemy suplementy diety?

Po co przyjmujemy suplementy diety?Suplementy diety to środki farmakologiczne, których zadaniem jest wspomaganie prawidłowego funkcjonowania organizmu poprzez zwiększenie podaży określonych składników mineralnych i witamin. Obecnie na rynku znaleźć możemy środki dedykowane dla różnych grup wiekowych.

Generalnie powinno się przyjmować jak najmniej leków i tylko te, które są wyraźnie zalecone przez lekarza. Niemniej jednak obecnie coraz częściej w reklamach jako argument całkowicie pozytywny wykorzystuje się stwierdzenie, że dany preparat jest lekiem, a nie suplementem diety, co ma zwiększać jego wiarygodność. Pamiętajmy, że wyjątkowo ważną zaletą produktu ma być również to, że jest on dostępny bez recepty.

Sprawdź dokładnie

W momencie jeżeli nie zasięgnęło się opinii lekarskiej, czy dany specyfik będzie można przyjmować, to znacznie lepiej jest trzymać się z daleka od tych wszystkich leków bez recepty. Wtedy to nie będzie się miało żadnej gwarancji, że jego zażywanie odniesie dla nas całkowicie pozytywne skutki. A ryzyko, że tylko się sobie zaszkodzi, jest z kolei znaczące i nie warte całkowicie podejmowania. Warto wspomnieć także o tym, że specjalista dokładnie wskaże, jak należy przyjmować dany preparat – tak samo jak w przypadku leków na receptę. Tak samo należy dokładnie stosować się do zaleceń, żeby sobie nie zaszkodzić.

To się może źle skończyć

Inną kwestą jest jeszcze fakt, że seniorom zdarza się nie informować swojego lekarza o tym, że przyjmują jeszcze jakieś preparaty poza przepisanymi przez niego lekami. To wielki błąd, ponieważ może zupełnie zniekształcić rozpoznanie lekarskie. Przykładowo, jeżeli leki przyjmowane przy chorobie przewlekłej przestają działać tak jak powinny, to lekarz może zmienić ich dawkę lub zupełnie zmienić lek. Tymczasem za pogorszenie się skuteczności leku może odpowiadać suplement, który senior zaczął przyjmować według własnego uznania, a o którym nie poinformował lekarza. W rezultacie może to oznaczać podyktowany niewłaściwymi przesłankami dobór leków na receptę, a to będzie miało bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz