Choroby

Samowyleczenie zapalenia zatok?

Samowyleczenie zapalenia zatok?Skutki ataku wirusów to zwykle obrzęk błony śluzowej, obfita wydzielina, uszkodzenia nabłonka śluzówki są wspólne dla połączonych jam – nosowej i jam zatok. Bardzo często z chwilą cofania się objawów przeziębienia, czy innej zapalnej infekcji wirusowej, jeśli nie dokona się w międzyczasie nadkażenie bakteryjne – mogą ustąpić jednocześnie objawy ostrego nieżytu nosa i zapalenia zatok.

Można wówczas powiedzieć, że zapalenie zatok uległo samowyleczeniu. Niestety, ale u ok. co 20 przeziębionej osoby początkowe objawy zapalenia zatok mają szansę  rozwinąć się w powikłania bakteryjne, które trzeba wyleczyć. Leczenie ostrego bakteryjnego zapalenia zatok to kolejna sprawa, która nie może zostać przez nas w żaden sposób zbagatelizowana.

Zapalenie zatok i bakterie

Ostre zapalenie zatok posiada również swoje powikłania bakteryjne i ma zwykle ciężki przebieg. Rozpoznajemy je po w/w objawach ciężkich przebiegu zapalenia zatok. W tym przypadku stosuje się antybiotykoterapię pod kontrolą lekarza, przez ok. 10-14 dni.  Celem antybiotykoterapii jest eliminacja zakażenia bakteryjnego oraz zapobieżenie ewentualnym powikłaniom. Ponadto leczy się dokuczliwe objawy stanu zapalnego – obrzęk śluzówki,  ból zatok i głowy, gorączkę, kaszel, itp. Leczenie wirusowego zapalenia zatok. Jeśli nie nastąpiło zakażenie bakteryjne wówczas mamy do czynienia z łagodnym przebiegiem ostrego zapalenia zatok (Patrz objawy powyżej). Objawy wirusowego zapalenia ustępują zwykle po 4-5 dniach, wraz z cofaniem się infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych.  W takich, przypadkach stosuje się tzw. leczenie objawowe. Leczenie to jest wspólne dla wirusowego i bakteryjnego zapalenia zatok.

Leczenie zapalenia zatok

W bakteryjnym zapaleniu zatok jest leczeniem wspomagającym antybiotykoterapię Leczenie objawów zapalenia zatok. Celem leczenie zapalenie zatok przynosowych jest zwalczenie stanu zapalnego powodującego: obrzęk śluzówki nosa i zatok oraz upłynnienie zalegającej w zatokach wydzieliny. Ponadto zwalczenie bólu zatok, głowy, gorączki, itp. objawów.

Dodaj komentarz