Choroby

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatokLeczenie zatok przynosowych to sprawa, która wymaga odpowiedniego podejścia. Ważnym celem leczenia jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej oraz usuwanie wydzieliny. W tym celu podaje się choremu leki, których zadaniem będzie obkurczenie błony śluzowej do nosa lub doustnie. Leki do nosa mogą mieć postać kropli, areozolu lub żelu.

W stosowaniu tych leków ważne jest, aby objęły one możliwie dużą powierzchnię błony śluzowej i zadziałały głównie na szczelinę kanału ujściowo-przewodowego, łączącego nos z zatokami (który znajduje się w górnym odcinku jamy nosowej. Najkorzystniejsze jest jednak podawanie leku w aerozolu, gdy chorego w pozycji siedzącej ma głowę odchyloną ku tyłowi.

Leczenie zatok

U małych dzieci zalecaną postacią jest żel, który zalega dłużej. Usuwanie wydzieliny z zatok i z nosa to kolejna sprawa, która nie może zostać pominięta w leczeniu. W tym celu stosuje się leki rozrzedzające wydzielinę śluzową (mukolityczne) – najlepiej działające miejscowo, w postaci areozolu. Można zastosować też leki doustne, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej np. preparaty z pseudoefedryną oraz leki normalizujące ilość i jakość wydzielanego śluzu. Ale uwaga leki z pochodnymi efedryny można stosować krótko do 4 dni, zaś leków mukolitycznych nie należy podawać osobom z astmą. Pomocnym w oczyszczaniu nosa z wydzieliny jest płukanie jamy nosowej fizjologicznym roztworem soli kuchennej. Wciągamy roztwór nosem, z wdychanym powietrzem, z dłoni uformowanej w kształcie miseczki a następnie wydmuchujemy razem z wydzieliną.

Wizyta u lekarza

Kłopoty diagnostyczne w leczeniu ostrego zapalenia zatok. Niekiedy lekarze unikają szybkiego podjęcia decyzji o leczeniu antybiotykiem podejrzewając (słusznie lub niesłusznie ), że zapalenie wywołują tylko wirusy. Podejrzenie opiera się na spostrzeżeniu, że ok. 40% przypadków ostrego zapalenia zatok u dzieci ustępuje bez leczenia. Rozbieżności co do terapii nie dotyczą jednak ostrego zapalenia zatok o ciężkim przebiegu – wywołanym zwykle przez chorobotwórcze bakterie.

Dodaj komentarz