Choroby

Jak diagnozuje się zapalenie zatok przynosowych?

Jak diagnozuje się zapalenie zatok przynosowych?Jeśli tylko odczuwasz silne bóle głowy, które zazwyczaj pojawiają się w okolicach czoła, oczu, u nasady nosa, a dodatkowo nasilają się przy pochylaniu, w dodatku towarzyszy im katar, nieżyt nosa lub zaburzenia węchu, prawdopodobnie jest to zapalenie zatok przynosowych.

Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok może dodatkowo doprowadzić do wystąpienia wielu groźnych powikłań: m.in. zapalenia zatok przynosowych, ropnia mózgu, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia gałki ocznej. Dlatego tak ważna staje się właściwa i wczesna diagnostyka, która pozwoli na zastosowanie prawidłowego leczenia w odpowiednim momencie. Zapalenie zatok – jakie są jego przyczyny?

Przyczyny zapalenia zatok

Przyczynami zapalenia zatok mogą być liczne infekcje górnych dróg oddechowych, nieprawidłowo leczony alergiczny nieżyt nosa, zanieczyszczenie powietrza oraz wady anatomiczne. Ponadto przy infekcjach i alergiach następuje obrzęk błony śluzowej wyścielającej wnętrze nosa i zatok. Spuchnięta błona zatyka ujścia zatok, gdzie często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. Nieprawidłowości lub również liczne zmiany w budowie anatomicznej zatok też mogą powodować zwężanie ich ujścia, co przyczynia się do nawracających zakażeń. Niewielkie skrzywienie przegrody nosa, które mogło powstać w wyniku urazu, nie spowoduje co prawda niedrożności, ale gdy dodatkowo wystąpi infekcja lub alergia, to może dojść do obrzęku błony śluzowej nosa i zablokowania ujścia zatok. Są to kwestie, które w znacznym stopniu pozwolą nam uporać się z problemem wobec czego należy z tego właśnie zdawać sobie sprawę.

Internet zawsze na pomoc

Wiele cennych informacji w temacie leczenie zapalenia zatok dowiemy się ze stron internetowych, które zajmują się zgłębianiem podobnych informacji. Zdecydowanie warto do nich sięgnąć ponieważ dowiemy się wszystkiego, co jest dla nas w pełni niezbędne. Sprawa nie może zostać przez nas pominięta wobec czego miejmy to na uwadze.

Dodaj komentarz