Choroby

Zapalenie zatok – Rozpoznanie choroby

Zapalenie zatok - Rozpoznanie chorobyRozpoznanie zapalenia zatok przynosowych stawiane jest głównie na podstawie wywiadu lekarskiego i badania jam nosa. Nie trzeba w zasadzie robić żadnych zdjęć RTG.

Zapalenie to charakteryzuje się przede wszystkim niedrożnością przewodów nosowych, czyli uczuciem zatkanego nosa, wyciekiem z nosa – przednim lub tylnym – określanym czasem jako spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, upośledzeniem lub utratą węchu oraz bólem lub uczuciem rozpierania w obrębie twarzy. Inne objawy towarzyszące to m.in. zmęczenie, osłabienie, gorączka, ból zębów i szczęki, czasem nieprzyjemny zapach z ust i nosa.

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie każdej z zatok daje nieco inne dolegliwości. Są to sprawy, które nie mogą zostać przez nas pominięte wobec czego należy o nich pamiętać. Przy zapaleniu znajdujących się między oczami zatok sitowych chory odczuwa ból lub ucisk przy wewnętrznym kąciku oka. Nasila się on głównie przy kaszlu oraz kiedy leży na plecach. Może się dodatkowo zmniejszać po uniesieniu głowy. Zapalenie usytuowanych pod policzkami zatok szczękowych charakteryzuje ból kości policzka jedno- lub dwustronny, zależnie od tego, czy proces zapalny obejmuje jedną czy obie zatoki, a także górnych zębów oraz głowy w okolicy skroni. Ponadto ta bolesność może być też bardzo często odczuwana wokół oczu. Nasila się przy uniesieniu głowy oraz przy pochylaniu się, a zmniejsza się w pozycji leżącej na plecach.

Zapalenie zatok nad oczami

W przypadku zapalenia umiejscowionych nad oczami zatok czołowych ból pojawia się w okolicy czoła, odczuwa się też go w trakcie jego opukiwania. Nasila się w pozycji leżącej na plecach oraz przy pochylaniu się, a zmniejsza po uniesieniu głowy. Zapaleniu znajdującej się w środku czaszki zatoki klinowej towarzyszy ból w okolicy potylicznej, czołowej, skroniowej, oczodołowej, czasem promieniujący do szczytu czaszki. Nasila się w pozycji leżącej na plecach oraz przy pochylaniu do przodu. Zmniejsza się po uniesieniu głowy. Leczenie zapalenia zatok wymaga konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz