Zdrowie

Zapalenie zatok – Leczenie

Zapalenie zatok – LeczenieJeśli niedrożność nosa i towarzyszący mu ból głowy trwają nie dłużej niż 10 dni, to chorego można wyleczyć preparatami, które zawierają połączenie ibuprofenu z pseudoefedryną. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, dzięki czemu usuwa ból towarzyszący zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, udrażniając nos i ujścia zatok. Warto dodać, że w ten oto sposób eliminuje w ten sposób czynniki sprzyjające procesowi zapalnemu w zatokach przynosowych. Poza tym likwiduje się przyczynę powstawania bólu – zatkane ujścia zatok. Stąd tak ważne staje się stosowanie objawowo działających preparatów zawierających nie tylko środki przeciwbólowe, ale również składniki które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i udrażniają ujścia zatok. Wizyta u laryngologa staje się zatem koniecznością.

Koniecznie udaj się do lekaża

Jeśli objawy zapalenia zatok nie mijają, a wręcz nasilają się, to konieczne trzeba będzie skorzystać z pomocy laryngologa. Na obecną chwilę diagnostyka zapalenia zatok nie wymaga już wykonywanie zdjęć RTG. Dobrze wyposażone gabinety laryngologiczne posiadają endoskopy umożliwiające zajrzenie do wnętrza nosa, aby sprawdzić, czy wydzielina jest śluzowo-ropna, czy błona śluzowa jest obrzęknięta i czy nie ma innych zmian. Endoskopia jam nosa polega na wprowadzeniu wąskiego przewodu zakończonego soczewkami, dzięki którym możemy oglądać wnętrze poprzez okular lub tor wizyjny na ekranie monitora.

Endoskopia

Badanie pozwala na dokładną ocenę zmian anatomicznych w obrębie jam nosa, stanu przegrody nosa, bocznej ściany jamy nosa, wielkości małżowin nosowych, drożności naturalnych ujść zatok przynosowych. Taka diagnostyka umożliwia podjęcie decyzji, co do dalszego leczenia.. Przy nawracających stanach zapalnych u pacjentów leczonych antybiotykami niekiedy robi się wymaz z nosa i posiewy, aby sprawdzić, jakie bakterie czy grzyby są przyczyną choroby i jakie leki będą skuteczne w walce z nimi. Zabieg chirurgiczny to ostateczny sposób leczenia.

Dodaj komentarz