Witamina D nie tylko na mocne kości
Zdrowie

Witamina D nie tylko na mocne kości

Witamina D powszechnie jest kojarzona z profilaktyką krzywicy i również osteoporozy. Mało kto jednak wie, że witamina D może również zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet samego raka.

Witaminy D nie powinno zabraknąć również w diecie osób odchudzających się, gdyż pomaga pozbyć się zbędnego tłuszczyku. Sprawdź, jakie właściwości posiada witamina D – tak więc witamina D to grupa związków chemicznych: witaminy D1 (kalcyferolu), witaminy D2 (ergokalcyferolu) i witaminy D3 (cholekalcyferolu). Należą one do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że nie są wydalane z organizmu wraz z moczem czy potem, tylko magazynowane w tkance tłuszczowej i wątrobie. Ponadto są lepiej wchłaniane w połączeniu z tłuszczem.

Zalety witaminy D

Nie zapominajmy o tym, że witamina D na mocne kości i zęby Witamina D bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz mineralizacji tkanki kostnej. Innymi słowy – wspomaga wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu – dwóch pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego i zębów. Miejmy również na uwadze fakt, że jej niedobór doprowadza więc do zaburzeń wchłaniania wapnia i fosforu. Dochodzi wówczas do wydzielania przez przytarczyce parathormonu – hormonu, który zwiększa uwalnianie wapnia z kości. Konsekwencją jest upośledzenie mineralizacji kości, a co za tym idzie – choroby układu kostnego, m.in. krzywica.

Za co dopowiada witamina D

W związku z tym, że witamina D odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi, który jest niezbędny w procesie przechodzenia impulsu nerwowego i skurczu mięśni, umożliwia także prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego. Zanim zaczniemy jej suplementacje warto sprawdzić jej poziom w naszym organizmie. Jest to sprawa, która nie może zostać przez nas pominięta wobec czego należy z tego właśnie zdawać sobie sprawę.

Dodaj komentarz