Witamina D a nowotwory
Zdrowie

Witamina D a nowotwory

Witamina D ma za zadanie zapobiec rozwojowi m.in. sutka, jajnika, płuc, Jak przekonują naukowcy, „słoneczna” witamina hamuje namnażanie się komórek nowotworowych oraz proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę), które odżywiają guza i bez których ten nie może się rozwijać.

Warto jest również wspomnieć, że dodatkowo przyśpiesza śmierć (apoptozę) komórek rakowych. Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że badacze doszli więc do wniosku, że im wyższe stężenia witaminy D we krwi, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka.. Może pomóc także osobom, które są już chore na raka. Pochodne witaminy D już teraz znajdują zastosowanie w terapii nowotworów prostaty, a mogą być także pomocne w leczeniu raka jelita grubego.

Badania nad witaminą D

Z przeprowadzonych badań wynika z nich, że u osób chorych na raka jelita grubego, które miały wysokie stężenie witaminy D we krwi, szanse na 5- letnie przeżycie było o 50 proc. większe niż u osób, które miały najniższe stężenie tej witaminy we krwi. Prawdopodobne działanie witaminy D polega na tym, że uwrażliwia ona komórki nowotworowe na cytostatyczne działanie leków przeciwnowotworowych. Wtedy to chemioterapia jest jeszcze bardziej efektywna. Witamina D może zapobiec nadciśnieniu i chorobom serca Witamina D w połączeniu z wapniem może pomóc w profilaktyce chorób z nim związanych.

Witamina D i nauka

W przeprowadzonych badaniach suplementacja tych dwóch związków (w dawkach 8000 IU witaminy D i 1200 mg wapnia) spowodowała znaczny spadek ciśnienia skurczowego o około 9 proc. i mały spadek ciśnienia rozkurczowego. Ponadto witamina D jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego poziomu białka, które wchodzi w skład „dobrego” cholesterolu HDL. W związku z tym witamina D może zapobiec spadkowi „dobrego” cholesterolu, a co za tym idzie – rozwojowi miażdżycy a dalej wielu chorobom serca, np. chorobie wieńcowej, zawałowi serca czy udarowi.

Dodaj komentarz