Jak należy leczyć astmę?

Jak należy leczyć astmę?

Astma to choroba atakująca układ oddechowy. Objawia się między innymi napadami duszności oraz kaszlem, który jest bardzo męczący i istotnie utrudnia funkcjonowanie.

Choroba ta zawsze wymaga leczenia. Jak wygląda leczenie astmy?

Współpraca pacjenta z lekarzem

Kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie jak leczyć astmę, zawsze powinniśmy zacząć od omówienia współpracy pacjenta z lekarzem. Warto zaznaczyć, że im bardziej chory jest świadomy swojej choroby i zagrożeń z nią związanych, tym łatwiej będzie lekarzowi wdrożyć odpowiednie leczenie astmy mające na celu poprawę jakości życia pacjenta. Dobrym rozwiązaniem jest zawsze opracowanie wspólnie z pacjentem pisemnego planu leczenia, do którego będzie on mógł zajrzeć zawsze, kiedy zapomni najważniejsze informacje. W planie takim należy ująć:

– sposób zażywania leków;
– sposób, w jaki monitorować należy nasilenie choroby;
– dokładny opis sytuacji, w jakich niezbędna jest wizyta u lekarza;
– co robić w momencie, kiedy objawy choroby się zaostrzą.

Nie można zapomnieć o wymienieniu czynników, których pacjent powinien unikać, a które wywołują u niego atak choroby.

Leczenie farmakologiczne

Leki stosowane w leczeniu astmy dzieli się na kontrolujące chorobę oraz stosowane doraźne. Te pierwsze zażywane muszą być regularnie bez względu na to, czy w danym momencie występują u danej osoby objawy chorobowe czy też nie. Leki tego rodzaju w zdecydowanej większości przypadków nie wykazują natychmiastowego działania. Leki stosowane doraźnie zażywa się wówczas, gdy nasileniu ulegają objawy choroby. Nie wpływają one na złagodzenie procesu zapalnego, jaki toczy się w oskrzelach. Sprawiają natomiast, że oskrzela rozszerzają się, przez co nasilenie objawy zostaje zmniejszone. Kiedy zapotrzebowanie na leki doraźne zwiększa się, mamy najczęściej do czynienia z pogorszeniem kontroli astmy. Jest to jedno ze wskazań do szybciej wizyty u lekarza prowadzącego.

Astma jest chorobą, z którą można naprawdę normalnie żyć. Konieczne jest jednak jej odpowiednie leczenie, które uchroni nas przed występowaniem częstych ataków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*