Prawidłowe przechowywanie mleka karmiącej matki
Zdrowie

Prawidłowe przechowywanie mleka karmiącej matki

Niektóre mamy mają szczęście, ponieważ przechowywanie odciągniętego mleka nie jest dla nich w ogóle tematem. Mogą być cały czas przy swoim dziecku, a do tego ich produkcja mleka jest równomierna i duża – zwyczajnie nie potrzebują magazynować swojego mleka. Takich mam jest jednak stosunkowo niewiele i nawet jeśli na co dzień jakaś mama nie ma problemów tego typu, powinna mimo wszystko zastanowić się, jak w razie potrzeby powinno wyglądać przechowywanie mleka matki. Nie jest to na szczęście specjalnie skomplikowane.

Mleko matki to najlepszy pokarm

Przechowywanie mleka matki nie jest czymś, co można lekceważyć. Istnieje oczywiście możliwość podawania tak zwanej formuły, czyli mleka sztucznego, tworzonego w taki sposób, by naśladować mleko matki. Jeśli jednak mamy dostęp do mleka naturalnego, naprawdę nie należy sięgać po sztuczne substytuty. Nawet te najlepsze niosą ze sobą ryzyko reakcji alergicznych, a do tego dziecko będzie najprawdopodobniej marudziło, jeśli nie jest przyzwyczajone do takich produktów.

Przechowywanie mleka matki – czy jest to mleko pełnowartościowe?

Czy mleko odciągnięte jest pełnowartościowe. Tak i nie. Na pewno posiada wszystkie właściwości odżywcze, jakie są obecne w mleku prosto ze źródła. Nie ma w nim jednak hormonów i różnych enzymów, w tym także przeciwciał, które bardzo szybko rozpadają się po wydostaniu się z organizmu. Dlatego przechowywanie mleka matki powinno być traktowane jako sposób na uelastycznienie diety dziecka i poprawę wygody matki. Dziecko w żaden sposób nie ucierpi, jeśli od czasu do czasu będzie stosowane przechowywanie mleka matki. Nie powinna to być jednak norma.

Przechowywanie mleka matki jest bardzo proste. Wystarczy do tego najlepiej szklana, ale może być też wykonana z odpowiedniego plastiku szczelnie zamykana butelka. Jeśli mleko pozostanie w butelce tylko około godziny, można je spokojnie wstawić do chłodnej szafki i nic mu się nie stanie. Przechowywane przez kilka-kilkanaście godzin mleko może być tylko w lodówce, w temperaturze bliskiej zera, ale najlepiej około 4 stopni Celsjusza. Maksymalny czas takiego przechowywania to nawet 5 dni, ale raczej powinno się stosować 72 godziny jako barierę nieprzekraczalną (więcej informacji tutaj).

Mleko matki można zamrozić w temperaturze poniżej -18 stopni Celsjusza nawet na kilka miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że proces jego przygotowania musi być bardzo higieniczny, bo nawet w takiej temperaturze mogą się rozwijać niektóre bakterie. Jeśli nie ma potrzeby mrożenia mleka, nie warto jest tego robić.

Dodaj komentarz