pizza
Informacje

Rodzaje skórki do pizzy

Ciasto to najważniejszy element każdej pizzy. Istnieje wiele sposobów formowania i kształtowania ciasta na pizzę, ale dwa najpopularniejsze style to cienkie i grube skórki.

Pizza na Cienkim Cieście

Pizze na cienkim cieście są cieńsze w środku, gdzie jest umieszczony sos, ser i składniki, ale prowadzą do chrupiącej, ale ciastowatej krawędzi. Aby ciasto było cienkie, kluczem jest delikatne rozciągnięcie ciasta w celu uzyskania brzegów. Pizze na cienkim cieście, takie jak neapolitańskie i nowojorskie, często nie mają wielu dodatków, ponieważ nie mogą unieść ich wagi. Jeśli chcesz dodać więcej dodatków do swojego ciasta, nadal możesz użyć cienkiej skórki. Aby to zrobić, po prostu spraw, aby środek ciasta był nieco grubszy. Szczególnie we Włoszech to popularna pizza. Poznań czy Wrocław – wszędzie znajdziemy pizzę podawane w takich sposób.

Pizza na Grubym Cieście

Pizza jest gruba na całej długości, aby wytrzymać ciężar sosu i dodatków. Ponieważ pizze na grubym cieście, takie jak Chicago i Sycylijska, mają krawędzie, które zawierają cały sos, ser i dodatki, skórkę zwykle rozwałkowuje się na desce do krojenia i formuje w kształt patelni używanej do pieczenia. Tak jak każda pizza jest inna, tak samo jest z zapasami i sprzętem potrzebnym do jej przygotowania. Każda pizza wymaga innego sprzętu i składników w zależności od rodzaju pizzy, którą zrobisz. Niektóre pizze wymagają specjalnych rodzajów patelni lub sit do pieczenia. Na przykład pizza w stylu nowojorskim i kalifornijskim jest tradycyjnie przygotowywana na kamieniu do pizzy i podawana na patelni do pizzy coupe, a pizze w stylu Chicago piecze się w głębokim naczyniu lub żeliwnej patelni.

Pizza neapolitańska

Szczególnym rodzajem pizz jest tak zwana pizza w stylu neapolitańskim. Podawana jest na cienkim cieście. Daje to wyśmienity, zharmonizowany smak, który rozpływa się bez konkurowania różnych smaków. Tradycyjny sposób przyrządzania pizzy neapolitańskiej otrzymał status UNESCO. Co więcej, Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej, znane jako „ Associazione Verace Pizza Napoletana ”, certyfikuje restauracje na całym świecie, które spełniają surowe wytyczne dotyczące przygotowywania tradycyjnej pizzy w stylu neapolitańskim.

Zamów pizze na https://www.pizzadominium.pl/lokale/poznan-c-h-avenida!

Dodaj komentarz