pizza zdjecie
Informacje

Różne formuły pizzy

Pizza jest znana chyba wszystkim na świecie. Ze względu na jej popularność i olbrzymia zasięg, powstało wiele rodzajów dania, jakim jest pizza. Poznań czy Warszawa w każdej restauracji znajdziemy różne rodzaje pizzy.

Nowojorska

Pizza w stylu nowojorskim powstała w USA na początku XX wieku i jest modyfikacją pizzy neapolitańskiej. Pizza ma cienką i chrupiącą skórkę, która jest miękka i giętka w środku, dzięki czemu można ją złożyć podczas jedzenia. Typowe dodatki to idealna równowaga między cienkim sosem pomidorowym i dużą ilością startego sera mozzarella, a także rodzaj mięsa lub warzyw, jeśli chcesz. Są one często sprzedawane w kawałkach, podczas gdy pizza neopolitańska jest sprzedawana w całości. Większość pizzerii w Stanach Zjednoczonych zwykle podaje formę pizzy w stylu nowojorskim.

Styl St. Louis

Pizza w stylu St. Louis, wyjątkowe podejście do pizzy w stylu nowojorskim, zapoczątkowana w latach 60. przez Eda i Margie Imo z pizzerii Imo’s. Pizza ma cienką skórkę przypominającą krakersy bez drożdży i jest zwieńczona serem Provel zamiast mozzarellą. Ser Provel to biały ser topiony, wytwarzany z połączenia serów cheddar, mozzarella i provolone. Pizza jest zwykle krojona w prostokąty lub kwadraty.

Margherita

Pizza Margherita ma nieco ponad sto lat i została nazwana na cześć królowej Włoch Margherity, żony króla Umberto I i pierwszej królowej Włoch. Jest zrobiona z dodatków z pomidorów, sera mozzarella i świeżej bazylii, które reprezentują czerwoną, białą i zieloną włoską flagę.

Stromboli

Wiele osób uważa, że strombolis i calzones są identyczne. Jednak tak nie jest. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia stromboli. Włoska restauracja i pizzeria Romano twierdzi, że zapoczątkowała je w 1950 roku w Essington, Tinicum Township, niedaleko Filadelfii, w pobliżu Nazzareno Romano. Inni twierdzą, że to stromboli z chili został wynaleziony przez Mike’a Aquino seniora w Spokane w stanie Waszyngton, nazwany na cześć filmu Stromboli z Ingrid Bergman w roli głównej w 1954 roku.

Neapolitańska

Ta pizza pochodzi z Neapolu i jest podstawą współczesnej amerykańskiej pizzy. Pierwotnie placek neapolitański podawano bez sera. Jednak około 1889 roku to się zmieniło, kiedy Pałac Królewski zlecił neapolitańskiemu pizzaiolo Raffaele Esposito wykonanie pizzy na cześć odwiedzającej królową Margherity. W ten sposób zwykła pizza przekształciła się w Margheritę.

Dodaj komentarz