Nowoczesne podejście do odbudowy flory bakteryjnej
Zdrowie

Nowoczesne podejście do odbudowy flory bakteryjnej

Istnienie bakterii pożytecznych dla człowieka, a także ich dobroczynne działanie, przynajmniej w bardzo podstawowej wersji, jest już dzisiaj elementem wiedzy powszechnej. Wiemy i rozumiemy, że w naszym ciele są nie tylko bakterie potencjalnie szkodliwe dla organizmu, ale także takie, które wspierają ważne funkcje organizmu lub tylko i aż blokują rozpowszechnianie się bakterii szkodliwych. Wiedza ta w rękach specjalistów sprawiła, że razem z klasycznymi lekami, szeroko wykorzystywane zaczęły być tak zwane probiotyki, czyli specjalne suplementy diety, których zadaniem jest uzupełnianie flory bakteryjnej w organizmie.

Kiedy są potrzebne?

Stosowanie probiotyków ma charakter osłonowy, co oznacza, że najczęściej zapotrzebowanie na tego typu suplementy związane jest z naszym własnym działaniem, które szkodzi florze bakteryjnej. Najczęściej jest to efektem przyjmowania antybiotyków, które niszczą szkodliwe bakterie w naszym organizmie, ale przy okazji nie oszczędzają także tych pozytywnych. Są dla nich nawet bardziej szkodliwe, ponieważ niepożądane bakterie mogą być w płucach, a te pożądane są w jelitach, czyli w miejscu, gdzie antybiotyk zwykle trafia w pierwszej kolejności.

Dodatkowe wsparcie

Tradycyjne probiotyki były po prostu kulturami pożytecznych dla nas bakterii. Takie podejście było oczywiście bardzo logiczne, ponieważ podstawowym problemem było to, że uzupełnianie takich bakterii trwa. Są one delikatne, a dostęp do nich jest ograniczony. Namnażają się też powoli, bo warunki wyjałowionego jelita nie są dla nich zbyt dobre. Samo „zasianie” dobrych bakterii było jednak w dużej mierze nieefektywne, zwłaszcza jeśli wciąż trwała chociażby biegunka lub kontynuowane było leczenie antybiotykowe. Dlatego nowoczesne probiotyki wyposażone są w dodatkowe substancje odżywcze przygotowane tak, by wytworzyć jelitach idealne warunki do rozwoju pozytywnych bakterii i w ten sposób zagwarantować im możliwość błyskawicznego wzrostu. Co istotne, takie podejście nie wiąże się z żadnymi działaniami niepożądanymi. Dodatkowe substancje odżywcze w takich specyfikach to zwykle naturalne węglowodany, które tylko trochę różnią się od tego, co normalnie znajduje się w naszych jelitach.

Więcej na temat probiotyków przeczytać możemy pod tym adresem.

Dodaj komentarz