Garść informacji o najbardziej znanym włoskim daniu
Informacje

Garść informacji o najbardziej znanym włoskim daniu

Trudno wyobrazić sobie włoską kuchnię bez pizzy. To właśnie ten mączysty placek z rozmaitymi dodatkami jest dzisiaj uważany za prawdziwy symbol włoskiej kuchni. Co ciekawe, obecnie pizzę można zjeść nie tylko we Włoszech. Uwielbiana jest również przez Polaków, a pizza w Lublinie jest w zasięgu ręki każdego. Zanim jednak sięgniemy po kolejny kawałek tego aromatycznego dania, spróbujmy chociaż trochę poznać je bliżej.

Skąd pizza się wzięła?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że początków pizzy nie należy szukać we Włoszech, a w starożytnym Egipcie. To bowiem starożytni Egipcjanie jako pierwsi wypiekali okrągłe, cienkie chlebki, które dla lepszego smaku smarowali tłuszczem. Taki posiłek gościł na stołach najbiedniejszych. Wyglądem bliżej mu było do współczesnych podpłomyków niż pizzy. Co jednak ciekawe, już wówczas placki te pieczono na kamieniu, co sprawiało, że były wyjątkowo chrupkie. Według historyków podobne smakołyki pojawiały się na stołach w antycznej Grecji. Podobnie jak w Egipcie sięgali po nie ci, którzy nie zaliczali się do najbogatszych. Grecy packi smarowali odrobiną oliwy i posypywali ziołami, które rosły prawie na każdym polu. To właśnie od Greków zwyczaj pieczenia placków przejęli Rzymianie.

Pomidory wielką zmianą

Jeszcze w XVI wieku na pizzy nie pojawiało się nic poza oliwą i ziołami. To właśnie dlatego pizza była daniem typowych dla niższych warstw społecznych. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą wielkich odkryć geograficznych. To wówczas w Europie pojawiły się pomidory. Zaczęto przyrządzać z nich pełen aromatu i smaku sos, który doskonale komponował się z chrupkimi plackami. Co jednak ciekawe, w tamtym czasie pomidory były bardzo drogie. To sprawiło, że pizza zaczęła wkraczać na salony. Sięgali po nią już nie tylko biedacy, ale również osoby z wyższych warstw społecznych.

Wiele osób uważa, że smaczną, prawdziwą pizzę można zjeść wyłącznie we Włoszech. Tymczasem warto pamiętać, że również w Polsce nie brakuje pizzerii stojących na wysokim poziomie, w których serwuje się pizzę przygotowaną według prawdziwej włoskiej receptury.

Pizzę znajdziesz na https://www.pizzadominium.pl/lokale/lublin-c-h-atrium-felicity

Dodaj komentarz