Najpopularniejsze rodzaje pizzy
Informacje

Najpopularniejsze rodzaje pizzy

Kuchnia włoska nie bez powodu uważana jest za jedną z najsmaczniejszych. Oferuje szereg zróżnicowanych dań, wśród których na pierwszy plan wysuwa się oczywiście pizza. Jest to danie, które dzisiaj znane i lubiane jest na całym świecie. Polska nie jest wyjątkiem. W związku z tym pizza w Lublinie nie jest żadnym problemem. Jakie są tradycyjne rodzaje pizzy?

Pizza neapolitańska

Jeszcze kilka lat temu zjedzenie w polskiej pizzerii pizzy neapolitańskiej graniczyło z cudem. Dzisiaj Polacy powoli przekonują się do tej tradycyjnej włoskiej pizzy, która dość mocno różni się od tej, która najczęściej serwowana jest w pizzeriach. Cechą charakterystyczną pizzy neapolitańskiej jest przede wszystkim brak regularnych kształtów. Środek pizzy jest cienki i mokry, a jego ciasto wyraźnie opada. Na rancie dostrzec można czarne plamki. Aby przekonać się, czy serwowana pizza neapolitańska zasługuje na uwagę, warto zamówić klasyczną Margheritę. To najlepszy sposób, aby sprawdzić, jakiej jakości jest ciasto i pojawiające się na nim składniki.

Pizza Bianca

To pizza, którą Włosi wręcz uwielbiają. W polskich pizzeriach jest ona rzadko spotykana, a szkoda, bo jest ona naprawdę smaczna. Już sama nazwa sugeruje, z czym możemy się zetknąć. Jest to tak zwana pizza biała, na której nie ma sosu pomidorowego. Zamiast niego jest sos biały, którego bazą jest mleko. Wybierając się do Włoch, warto pamiętać, że w Rzymie pod tą nazwą występuje również chleb, który piecze się z dodatkiem oliwy oraz soli.

Pizza sycylijska

To pizza, która nie jest okrągła, a kwadratowa. Ciasto w jej przypadku jest naprawdę grube i puszyste. Tym, czego na takiej pizzy nie może zabraknąć są czarne oliwy. Podobną pizzę można skosztować, spędzając urlop na Sardynii. Zamiast oliwek znajdą się na niej jednak serca karczochów.

Calzone

To specyficzna odmiana pizzy. Nie ma tradycyjnej formy – jest dużym pierogiem, w którego wnętrzu ukryte są dodatki. Wewnątrz znaleźć można nie tylko sos pomidorowy, mozzarellę, szynkę, oliwę i zioła, ale często również inny włoski ser – ricottę.

Pizza to danie bardzo zróżnicowane. W efekcie każdy ma szansę znaleźć taką pizzę, która idealnie wpisuje się w indywidualny gust smakowy.

Dodaj komentarz